Kokain Bağımlılığında İğne Tedavisi

VANOKSERİN DEPO İĞNESİ

Kokain bağımlılığı önemli bir toplumsal sorundur. Diğer bağımlılıklar gibi tekrarlayıcı karakterde bir hastalıktır. Bu nedenle kokain bağımlılığında da arındırma sonrasında tekrar kullanımını engelleyen etkin ve güvenilir tedaviler gerekmektedir. Kokain kullanımını engelleyici bir tedavi olan vanokserin tedavisi bu açıdan önemli bir tedavidir.

Kokain beynimizde haz ve hareketi kontrol eden beyin devrelerinde dopamin isimli maddeyi hızlı ve kısa süreli olarak arttırmakta ve bu yolla bağımlılık geliştirmektedir. Vanokserin ise ilişkili beyin devrelerinde dopaminin yavaş ve uzun süreli olarak ve orta düzeyde yükselmesine neden olmaktadır. Bu nedenle kokainin aksine vanokserin bağımlılık yapıcı bir etki oluşturmamaktadır. Aynı zamanda kokainin dopamin düzeylerini daha fazla arttırmasını engellemektedir. Böylece kokain etkisinin ortaya çıkmasına engel olmaktadır.

Vanoxerine Consta vanokserinin yavaş salınımlı enjeksiyon formudur. Bu ilaç kokain bağımlılığının tedavisinde kullanılmak için özel olarak üretilmiştir. Kokain bağımlılığının tekrar etmesini önlemek için kullanılmaktadır. Kokain bağımlısı bir hastaya Vanokserin’in uygulanabilmesi için vücudunun kokainden arındırılmış olması gerekmektedir. Vanokserin Consta 3 aylık dozlar halinde üretilmiş olup, her 3 ayda bir intramuskular olarak uygulanmaktadır. Vanokserinin insanlarda yapılan çalışmalarda sürekli temiz kalmaya yardımcı olduğu, iyi tolere edildiği ve güvenli olduğu saptanmıştır.